Błogosławieństwo pokarmu i jajek wielkanocnych w domu

https://www.msze.info/kosciol/2664

 

Na początku np. ojciec rodziny zapala świecę umieszczoną na stole i mówi: „Chrystus zmartwychwstał. Alleluja!”

Wszyscy odpowiadają: „Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja!”

 

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego. Do wyboru są dwa fragmenty:

1. Pierwszy list św. Pawła do Tesaloniczan (1 Tes 5, 16-18): „Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan. Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was”.

2. Ewangelia według św. Mateusza (Mt 6, 31 ab.32b-33): „Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza. Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.

 

Po odczytaniu tekstu prowadzący modlitwę mówi: „Módlmy się. Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków”. Na te słowa wszyscy odpowiadają: „Amen”.

Po posiłku prowadzący modlitwę mówi: „Uczniowie poznali Pana. Alleluja!”

Wszyscy odpowiadają: „Przy łamaniu chleba. Alleluja!”

 

„Módlmy się. Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków”. Wszyscy: „Amen”.

Rozpoczął się Wielki Tydzień 2021

Msza Wieczerzy Pańskiej - w Wielki Czwartek

Liturgia Męki Pańskiej - Wielki Piątek 
(Droga Krzyżowa z Watykanu z udziałem Ojca Świętego: TVP1 g.20:55.)
(U nas w tym dniu nie ma Drogi Krzyżowej.)

Wigilia Paschalna - we Wielką Sobotę

Niedziela Zmartwychwstania, z rezurekcją o g. 6 - Wielka Niedziela

Więcej w kalendarzyku.

Prosimy o uczestnictwo w intencji ustania pandemii koronawirusa.

O dwóch niedawno wyświetlanych filmach w Tvp1

Szanowni Państwo. Mieliśmy ostatnio okazję obejrzeć w Tvp1 2 bardzo ciekawe filmy, dotyczące Bożego Miłosierdzia i świętej siostry Faustyny Kowalskiej: najpierw w niedzielę, 21.02.2021, wyemitowano film pt. "Miłość i miłosierdzie" (o g.21:05), a następnego dnia - w poniedziałek, 22.02.2021, był puszczony film pt. "Święta Faustyna w blasku Miłosierdzia" (również o g.21:05). 

Podczas, gdy drugi film był znacznie lepiej zrealizowany i ciekawiej się go oglądało, to w pierwszym filmie (tym z niedzieli) - prawdopodobnie doszło do poważnego przekłamania.

Sprawa dotyczy pierwszego malarza oryginalnego obrazu "Jezu Ufam Tobie". Jak wiadomo był nim Pan Eugeniusz Kazimirowski. Najpierw w filmie podano, że był masonem, co nie jest do końca pewne, ale nie o tę rzecz mi się rozchodzi. Otóż pokazano też obrzydliwą scenę jego samobójstwa.

Czy malarz Euegeniusz Kazimirowski popełnił samobójstwo? Okazuje się, że wcale tego nie wiemy. Co więcej byłoby to chyba niezgodne z planami i dobrocią Pana Jezusa.

W wywiadzie z biskupem Henrykiem Ciereszką na wPolityce.pl z dnia 18.04.2020 czytamy:

Dziwi mnie, że reżyser odważył się wprowadzić taką drastyczną scenę do swego filmu, nie dokumentując jej wiarygodnymi źródłami, właściwymi dla weryfikacji historycznej. Wypowiedzi komentujące scenę nie uzasadniają tego posunięcia reżysera. Jeśli miałby on w swym zamyśle przez tę scenę wyrazić jakiś przekaz – trudno nawet skojarzyć jaki – to winno to być jednoznacznie przedstawione, z odpowiednim komentarzem, a na pewno z podkreśleniem, że jest to jego własna interpretacja. W tym przypadku nie mamy żadnego pewnego dowodu, że Eugeniusz Kazimirowski popełnił samobójstwo. To, czym dysponujemy, to zapis w kościelnej księdze zgonów parafii farnej w Białymstoku, w którym jest odnotowane, że zmarł on 23 września 1939 roku, z powodu zapalenia płuc. A dalej jest zapisane, że pochowany został dwa dni później, 25 września 1939 roku, na cmentarzu parafialnym, przez ks. Stanisława Urbana, który wtedy był wikariuszem tej parafii. W tamtych czasach samobójcy nie mieli katolickiego pogrzebu i byli grzebani w niepoświęconej ziemi, w specjalnie wydzielonym miejscu pod cmentarnym murem. Tymczasem zmarły został pochowany w centralnej części cmentarza. Do dziś na jego grobie często można zobaczyć kwiaty i zapalone znicze. Uważam zatem, że dane, którymi dysponujemy, nie upoważniają nas do autorytatywnego wyrażania opinii, jakoby Eugeniusz Kazimirowski popełnił samobójstwo.

Więcej można przeczytać tutaj - zajrzyj do pełnego artykułu . Reżyserem tego nieudanego filmu był: Michał Kondrat. Panie Michale, nie wstyd Panu? No ale na szczęście powstał ten drugi film, wyświetlony następnego dnia, który jest dużo lepszy.

Informacja o Eugeniuszu Kazimirowskim na Wikipedia - kliknij. W tym roku, 23 IX 2021, będzie 82. rocznica śmierci.

Intencje papieskie na rok 2021

Można je znaleźć w serwisie Apostolstwo Modlitwy:
https://www.ampolska.co/ 
a dokładnie tutaj:
Intencje Papieskiej Światowej Sieci Modlitwy na rok 2021 | Apostolstwo Modlitwy (ampolska.co) .

ROK 2021 - INTENCJE PAPIESKIE

Styczeń
Intencja ewangelizacyjna — Braterstwo ludzkie
Aby Pan dał nam łaskę, byśmy żyli w pełnym braterstwie z braćmi i siostrami z innych religii, modląc się za siebie wzajemnie, z otwartością na wszystkich.

Luty
Intencja powszechna — Przemoc w stosunku do kobiet.
Módlmy się w intencji kobiet — ofiar przemocy, aby były chronione przez społeczeństwo, a ich cierpienia były dostrzegane i wysłuchiwane.

Marzec
Intencja ewangelizacyjna — Sakrament pojednania
Módlmy się o to, abyśmy przeżywali sakrament pojednania z odnowioną głębią, żeby cieszyć się nieskończonym miłosierdziem Bożym.

Kwiecień
Intencja powszechna — Podstawowe prawa
Módlmy się za osoby, które narażają swoje życie, walcząc o podstawowe prawa w dyktaturach, w reżimach autorytarnych, a nawet w przeżywających kryzys demokracjach.

Maj
Intencja powszechna — Świat finansów
Módlmy się, aby odpowiedzialni za finanse współpracowali z rządami w celu uregulowania sfery finansowej i chronienia obywateli przed jej zagrożeniami.

Czerwiec
Intencja ewangelizacyjna — Piękno małżeństwa
Módlmy się w intencji ludzi młodych, którzy przygotowują się do małżeństwa przy wsparciu wspólnoty chrześcijańskiej — aby wzrastali w miłości, z wielkodusznością, wiernością i cierpliwością.

Lipiec
Intencja powszechna — Przyjaźń społeczna
Módlmy się, abyśmy w konfliktowych sytuacjach społecznych, gospodarczych i politycznych byli odważnymi i pełnymi pasji twórcami dialogu i przyjaźni.

Sierpień
Intencja ewangelizacyjna— Kościół
Módlmy się za Kościół, aby otrzymał od Ducha Świętego łaskę i siłę do reformowania się w świetle Ewangelii.

Wrzesień
Intencja powszechna— Ekologicznie zrównoważony styl życia
Módlmy się, abyśmy wszyscy dokonywali odważnych wyborów na rzecz stylu życia powściągliwego i ekologicznie zrównoważonego, ciesząc się z ludzi młodych, którzy się w to zdecydowanie angażują.

Październik
Intencja ewangelizacyjna — Uczniowie misjonarze
Módlmy się, aby każdy ochrzczony był włączony w ewangelizację, gotowy do misji, poprzez świadectwo życia mającego smak Ewangelii.

Listopad
Intencja powszechna — Osoby cierpiące na depresję
Módlmy się, aby osoby cierpiące na depresję albo burnout znajdowały u wszystkich wsparcie i światło, otwierające na życie.

Grudzień
Intencja ewangelizacyjna — Katecheci
Módlmy się za katechetów, powołanych do głoszenia Słowa Bożego — aby byli jego odważnymi i kreatywnymi świadkami z mocą Ducha Świętego.

Adwent 2020. Episkopat wystąpił z apelem.

"Zachęcamy do uczestnictwa w roratach"

 "(...) Tegoroczny Adwent będzie wyjątkowy" - twierdzi prezydium Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi wystąpili z apelem do katolików. Zachęcają wiernych do uczestnictwa w roratach i wyspowiadania się. "Przy zachowaniu wszystkich obostrzeń sanitarnych" - zaznaczają.

źródło - Wirtualna Polska, więcej

Nasza strona wykorzystuje pliki cookie, które można uważać za pewną ingerencję w Twoją prywatność. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, to opuść tę stronę. A jeśli się zgadzasz, to kliknij OK.
Dalsze informacje Ok