Uwagi techniczne - dla wnikliwych

1) WSZYSTKIE UWAGI TECHNICZNE

1. Strona wykorzystuje pliki cookie, czyli tzw. ciasteczka. Są to pliki, które zawierają datę, czas, sposób użycia strony, dodatkowe dane, czy okres ważności. Taki plik jest zapisywany na urządzeniu końcowym - np. laptopie czy smartfonie - na którym oglądamy daną stronę. Jeden serwis internetowy może zapisywać u nas wiele takich ciasteczek. Oczywistym przykładem wykorzystania tego mechanizmu jest stosowanie ciasteczek na czas zalogowania się do danego serwisu, aby nie trzeba było co chwila wpisywać loginu i hasła. Przykładem ciasteczka o długim okresie ważności jest, z kolei, ostrzeżenie o plikach cookie. W tym przypadku działanie polega na zapisaniu daty naciśnięcia przycisku OK, po czym przy ponownych odwiedzinach strony, sprawdzane jest ile upłynęło czasu i jeśli ustalony okres minął, to ostrzeżenie jest wyświetlane ponownie. Warto też zauważyć, że rzadko który serwis internetowy nie wykorzystuje cookie. Obowiązek ostrzeżenia o tym mechanizmie wynika, z kolei, z odpowiedniej dyrektywy Unii Europejskiej. Na koniec dodam, że wszystkie ciasteczka zapisane w naszej przeglądarce internetowej - można sobie podejrzeć. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, to poszperaj w Internecie.

2. Strona była sprawdzana na komputerze stacjonarnym i na telefonie, w różnych rozdzielczościach, w tym Full HD, ale z przyczyn finansowych nie sprawdziłem jej w rozdzielczości 4k. Być może będę miał taką możliwość za jakiś czas. Poza tym stronę sprawdzano na "w miarę" aktualnych wersjach przeglądarek - Firefox, Internet Explorer, Comodo Dragon, itp. Strony nie sprawdzano na wiekowych wersjach tych przeglądarek.

3. Od czasu do czasu, najczęściej w godzinach nocnych, przewidziano czas na prace konserwacyjne tej strony i w tym czasie strona może być niedostępna. To się może zdarzać rzadko, ale ten czas jest potrzebny i ma służyć polepszaniu strony i dbaniu o nią. A zatem, prosimy o wyrozumiałość.

4. W dniu 20-12-2018, nieco zmieniliśmy szatę graficzną naszej strony - na nieco bardziej dostojną.

Ustawiliśmy białe tło wewnątrz strony i szare, chropowate po bokach.

Rys. Powyżej stare szaty naszej strony na screenshocie

Rys. Powyżej nowe szaty naszej strony na screenshocie

5. - Jeżeli chcesz coś wydrukować, to nie przez CTR+P (albo Plik / Drukuj), tylko u góry każdej strony znajduje się napis Drukuj - i trzeba go kliknąć.
    - Jeżeli chcesz komuś wysłać rekomendację jakiegoś materiału z tego serwisu na E-mail (w postaci linka), to kliknij napis "E-mail" (obok "Drukuj").

Rys. Powyżej pokazano, gdzie jest opcja wygodnego drukowania i szybkiego polecania linku do artykułu, na E-mail

2) 2018R. - NA NASZEJ STRONIE

A OTO LISTA ZMIAN, KTÓRE WPROWADZONO W 2018 ROKU NA NASZEJ STRONIE INTERNETOWEJ -

• Dodano 3 galerie z fotografiami z 2018 roku. (Jednak ze względu na RODO, decyzją księdza Proboszcza, skasowaliśmy później część zdjęć w tych galeriach.)
  • Skorzystano z lepszego modułu do komentarzy, ze względu na ataki ze strony różnych robotów internetowych.
  • Nagrano rekolekcje wielkanocne i adwentowe.
  • Wydzielono 2 konta prywatne Parafii (jedno na domeny, jedno na serwer wirtualny). Przeniesiono tam domeny, ustawienia, wykupiono nowy serwer wirtualny w wersji Business, dokonano migracji. A na końcu zrobiono cesję obu domen. Uaktualnioną dokumentację techniczną przekazano Proboszczowi.
  • Uzyskano różne zgody, tam gdzie mogło zajść podejrzenie naruszenia praw autorskich.
  • Zrezygnowano z dużej ilości artykułów w dziale Aktualności, na rzecz sekcji CO NOWEGO na stronie powitalnej.
  • Dorobiono liczniki odwiedzin (hit counter) osadzone lokalnie i napisane od zera w PHP przez mojego brata.
  • Zadbano, żeby strona nadal ładnie się wyświetlała zarówno na urządzeniach mobilnych, jak i stacjonarnych, i w różnych przeglądarkach.
  • ITP. / kilka innych drobnych zmian i poprawek.

3) 2019R. - PLANY EWENTUALNYCH ZMIAN

A OTO LISTA EWENTUALNYCH ZMIAN, KTÓRE MOŻNA BY JESZCZE WPROWADZIĆ W ROKU 2019 -

• Nowa sonda, gdy licznik odwiedzin na stronie powitalnej dobije do 200 000. (Wykupiono dodatek Sexy-Polling, z możliwością wielokrotnego wyboru, a także komplet ikon - do wyboru po jednej buźce dla każdej opcji).
  • Poprawienie strony 404 (strona "błędu" - gdy np. podamy błędny adres w ramach tej domeny).
  • Zablokować numery IP robotów, jeżeli pojawi się problem z komentarzami w Księdze Pamiątkowej (poprzednio ten moduł komentarzy, umieszczony na dawnym forum, sprawiał tam trudność).
  • Stworzenie kategorii artykułów pt. "Archiwum" (nowa pozycja w menu lewym?) i możliwość przenoszenia tam artykułów bardzo starych lub niepotrzebnych już.
  • Dorobienie jakiś nowych treści (np. napisanie nowego artykułu).
  • Obsługa wizytacji Jego Ekscelencji księdza Kardynała, Kazimierza Nycza, w naszej parafii, w maju.
  • Uzyskanie pierwszych wpisów na Księdze Pamiątkowej.
  • Nowe zdjęcia.