Błogosławieństwo pokarmów w rodzinach - w Niedzielę Wielkanocną

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO STOŁU PRZED UROCZYSTYM POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

PRZED POSIŁKIEM

Ojciec rodziny  lub  przewodniczący rozpoczyna znakiem krzyża: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.
Wszyscy odpowiadają: Amen.
Zapala świecę umieszczoną na stole i mówi: Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.
Wszyscy odpowiadają: Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego:
Mt 6, 31 ab.32b-33: Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść?
Bracia  i  siostry,  posłuchajmy  słów  Ewangelii według świętego Mateusza.

Jezus  powiedział w niej  do  swoich  uczniów: "Nie troszczcie się więc zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? co będziemy pić? (...) Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego Sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane."

Po  odczytaniu  tekstu  przewodniczący rozpoczyna modlitwę:
Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, oraz Wierzę w Boga.

Na zakończenie przewodniczący odmawia modlitwę:

Módlmy się. Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij  nas  jako  biesiadników  w  Twoim królestwie.  Który  żyjesz  i  królujesz  na  wieki wieków.
Wszyscy odpowiadają: Amen.

PO POSIŁKU

Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi: Uczniowie poznali Pana. Alleluja
Wszyscy odpowiadają: Przy łamaniu chleba. Alleluja.

Módlmy się: Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością  i  podobnie  jak  dałeś  nam  pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją  śmierć  i  zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.
Wszyscy odpowiadają: Amen.

Ojciec rodziny lub przewodniczący kończy znakiem krzyża:
W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Wszyscy odpowiadają: Amen.


UWAGA

Ten tekst błogosławieństwa został pobrany ze strony Archidiecezji Warszawskiej - STĄD. Przed wklejeniem go tutaj - powyżej, ksiądz Proboszcz udzielił kilku wskazówek.

Zapytałem się m.in. księdza Proboszcza, czy jeżeli to jest zatytułowane "błogosławieństwo", to dlaczego nie przewidziano pobłogosławienia ręką. Ksiądz Proboszcz powiedział: "widocznie tego nie przewidziano, nie wychodźmy przed szereg. Nie zawsze można zastąpić błogosławieństwo z ręki kapłana - czyjąś inną ręką. No ale jeżeliby ktoś chciał [pobłogosławić ręką], to nie zaszkodzi."

Nasza strona wykorzystuje pliki cookie, które można uważać za pewną ingerencję w Twoją prywatność. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, to opuść tę stronę. A jeśli się zgadzasz, to kliknij OK.
Dalsze informacje Ok