Czy ktokolwiek może wątpić w świętość Jana Pawła II ?

Czyli ciąg dalszy anegdoty papieża Franciszka o spotkaniu zwołanym przez Jana Pawła II.

Chodzi o spotkanie, w którym późniejszy papież, Benedykt XVI przedstawił dokumenty i swoje stanowisko przeciwko Marcialo Maciel Degollado z Meksyku.

Na pokładzie samolotu, w lutym, papież Franciszek mówił:

– Jeżeli mówimy o papieżu Benedykcie, to chcę podkreślić, że miał odwagę wykonać wiele pracy w tym zakresie. Jest taka anegdota: miał wszystkie dokumenty dotyczące zgromadzenia, w którym dochodziło do nadużyć seksualnych i finansowych – opowiadał Franciszek. – Papież Jan Paweł II, który chciał poznać prawdę, poprosił o spotkanie. Joseph Ratzinger przedstawił na nim dokumentację, wszystkie zebrane papiery. Gdy wrócił, powiedział do swojego sekretarza: „daj to do archiwum, wygrało drugie stronnictwo” – relacjonował dalej.

Opowieść ta była źródłem konsternacji, że Jan Paweł II mógł w jakiś sposób próbować zatuszować ten skandal...

Jednak Ojciec Święty Franciszek sprawę później doprecyzował. Jak podaje wprost.pl :

Jednak Franciszek zapewnia w  [innym] wywiadzie, że polskiego papieża nie było wtedy na spotkaniu. – Jana Pawła II tam nie było. Było to spotkanie zwierzchników Kurii, różnych dykasterii, by rozpatrzyć przypadek Maciela – powiedział Franciszek. – Także Jan Paweł II był czasem wprowadzany w błąd, to pewne. Tak było [na przykład] w przypadku skandalu w Kościele w Austrii – dodał papież.

Ojciec Święty powiedział też:

Nikt nie może wątpić w świętość i dobrą wolę Jana Pawła II. Jego świętość była wielka, naprawdę wielka – dodał.

Czytaj więcej tutaj

Nasza strona wykorzystuje pliki cookie, które można uważać za pewną ingerencję w Twoją prywatność. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, to opuść tę stronę. A jeśli się zgadzasz, to kliknij OK.
Dalsze informacje Ok