Podsumowanie 386. zebrania plenarnego KEP na Jasnej Górze w dniach 27-29 VIII 2020

1. Biskupi przyjęli zalecane wersje wielu modlitw.

- Np. Zdrowaś Maryjo powinno brzmieć tak - proponowana wersja ujednolicona:
Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą. Błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus. Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi, teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen.

(Na naszej stronie, w wywiadzie z ks. Proboszczem nt Różańca, zwróciliśmy już wcześniej uwagę na to, że "Nawiasem mówiąc, samą Zdrowaśkę można powiedzieć, dobierając szczegółową wersję wyrazową, no na 100 sposobów".)

- Ojcze nasz:
Ojcze nasz, któryś jest w niebie, święć się imię Twoje, przyjdź królestwo Twoje, bądź wola Twoja jako w niebie, tak i na ziemi. Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj. I odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom. I nie wódź nas na pokuszenie, ale nas zbaw od złego. (Amen.)

Tutaj warto zauważyć, że słowo "złego" nie należy pisać wielką literą.

- Inne modlitwy tutaj:

No a co do Litanii Loretańskiej, to https://www.wnp.pl... czytamy, że:
Nowe wezwania litanii loretańskiej, wprowadzone w języku łacińskim przez Stolicę Apostolską 20 czerwca 2020 r., będą odtąd brzmiały w języku polskim "Matko miłosierdzia" (po "Matko Kościoła"), "Matko nadziei" (po "Matko łaski Bożej"), "Pociecho migrantów" (po "Ucieczko grzesznych").

2. Biskupi szczegółowo odnieśli się do LGBT

Więcej w artykule pt. "Episkopat Polski opublikował dziś stanowisko w kwestii LGBT+":

https://ekai.pl....

W artykule czytamy m.in.:

Autorzy stanowiska proponują: „wobec wyzwań tworzonych przez ideologię gender i ruchy LGBT+, a zwłaszcza mając na uwadze trudności, cierpienia i duchowe rozdarcia przeżywane przez te osoby, konieczne jest tworzenie poradni (również z pomocą̨ Kościoła, czy też przy jego strukturach) służących pomocą̨ osobom pragnącym odzyskać zdrowie seksualne i naturalną orientację płciową”.

3. Więcej na temat ustaleń tego 386. zebrania plenarnego KEP na Jasnej Górze

przeczytasz w artykule pt. Zakończyło się 386. zebranie plenarne KEP na Jasnej Górzehttp://czestochowskie24.pl...

Nasza strona wykorzystuje pliki cookie, które można uważać za pewną ingerencję w Twoją prywatność. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, to opuść tę stronę. A jeśli się zgadzasz, to kliknij OK.
Dalsze informacje Ok