Bierzmowanie - niezbędnik

Elektroniczna wersja deklaracji dla kandydatów do bierzmowania w przyszłym roku [POBIERZ].

POWTÓRKA Z PACIERZA [POBIERZ].
FORMUŁA BIERZMOWANIA NA PAMIĘĆ [POBIERZ].
IMIONA ŚWIĘTYCH I BŁOGOSŁAWIONYCH [POBIERZ].
POMOC W PRZYGOTOWANIU DO SPOWIEDZI [POBIERZ].
ZAWARTOŚĆ TECZKI BIERZMOWANEGO [POBIERZ].
PYTANIA NA EGZAMIN (NIE DOTYCZĄ STAREJ GRUPY) [POBIERZ]
WZÓR PODANIA DO BISKUPA [POBIERZ]

ks. Wikariusz Andrzej Kunicki

   
ks. Andrzej Kunicki
wikariusz u nas od: 26 VIII 2023
(1979, 2019, 2023-2024)

Nazywam się ks. Andrzej Kunicki, urodziłem się 23 marca 1979 roku w Warszawie na Ursynowie. Mam dwie starsze siostry, również zamieszkałe i pracujące w Warszawie oraz żyjących Rodziców, już na emeryturze. Mam wspaniałe siostrzenice i jednego siostrzeńca. Przygotowanie do kapłaństwa rozpocząłem po maturze, choć od razu księdzem nie zostałem. W między czasie skończyłem teologię na UKSW, broniąc pracę z teologii dogmatycznej, której promotorem był o. Jacek Salij, dominikanin. Następnie ukończyłem Akademię Pedagogiki Specjalnej u nas, na Szczęśliwicach pod kierunkiem prof. Stanisława Rainko, i z zawodu jestem również Pedagogiem Specjalnym. W między czasie pracowałem  6 lat w Komunikacji Miejskiej prowadząc autobusy. Ostatecznie 2015 roku powróciłem do Warszawskiego Seminarium Duchownego, aby przygotować się do kapłaństwa i przy zaufaniu mojego Biskupa Kazimierza Kardynała Nycza i władz seminaryjnych 25 maja 2019 rok zostałem katolickim księdzem. Pierwszą parafią, w której pracowałem była par. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych na Chomiczówce. Tam głównie zajmowałem się duszpasterstwem młodzieży, przygotowywałem młodzież do sakramentu bierzmowania, założyłem wspólnotę młodzieżową KSM https://www.facebook.com/KSMChomiczowka/ oraz prowadziłem parafialną scholkę „Kościelne Nutki” https://www.facebook.com/ScholaKoscielneNutki/. W naszej parafii zajmował się będę również przygotowaniem młodzieży do sakramentu bierzmowania, ufam również, że uda się powołać grupą młodzieżową;  pod opieką mam wspólnotę „Kościół Domowy” z ramienia Ruchu Światło-Życie, prowadzę służbę liturgiczną - ministrantów i lektorów. Lubię góry, zwłaszcza polskie Tatry, jazdę na rowerze, dobre kino. Imieniny obchodzę 16 maja, moim patronem jest św. Andrzej Bobola. Zapraszam do kontaktu - kliknij.


Ksiądz Wikariusz obchodzi urodziny w dniu: 23 III,
a imieniny w dniu: 16 V.


Na terenie parafii

  • Nasza parafia ma następujące granice (należą do niej):

    • Teren między ulicami: Śmigłowca,
    • Dickensa,
    • Urbanistów,
    • Korotyńskiego,
    • Grójecką oraz
    • torami PKP i Alejami Jerozolimskimi.
    •  (może w przyszłości zamieścimy dokładną mapkę, jeśli Ktoś zechce ją dla nas wykonać :)
  • Na terenie naszej parafii można znaleźć:

    OBIEKTY RELIGIJNE
    Kaplica pw. Matki Bożej Częstochowskiej w DPS "Kombatant"
    02-382 Warszawa, ul. Dickensa 25, tel. 22 659 56 43
    Kapelan: Ojciec Stanisław 
    tel. 22 543 99 13
     
    POZOSTAŁE OBIEKTY
    (Jeśli chcesz zgłosić jakiś obiekt, to wyślij informację na e-mail.)

O księdzu Proboszczu

Cwajda Grzegorz ks. mgr teol.

Zawód: ksiądz kanonik, proboszcz. Pracuje: Parafia Św. Grzegorza Wielkiego. Adres stały: 02-384 Warszawa, ul. Włodarzewska 54. Data urodzenia: Starogard Gdański, 05.09.1958. Rodzice: Czesław i Helena z d. Krawczykiewicz. Przodkowie: dziadek Władysław Krawczykiewicz, muzyk, czł. Orkiestry carskiej, dziadkowie ze strony ojca, czł. Zakonu III Św. Franciszka. Wykształcenie: 1976 LO w Starogardzie Gdańskim, 1983 Wyższe Seminarium Metropolity Warszawskiej. Kapłaństwo: 1983-84 wikary Poświętna k/Wołomina, 1984-86 wikariusz w parafii Ojrzanów, 1986-89 parafia Mszczonów, 1989-91 katecheta w parafii Marka Ewangelisty na Targówku, 1991-2000 parafia Św. Franciszka z Asyżu, od 2000 proboszcz parafii Św. Papieża Grzegorza Wielkiego. Sukcesy i osiągnięcia: utworzenie nowej parafii, organizator pielgrzymek do Ziemi Świętej, wprowadził zwyczaj przystępowania do I Komunii Św. przez dzieci, rodziców i rodziców chrzestnych, 2001 tytuł kanonika. Prace: publikacje, m.in. w "Gościu Niedzielnym", "Miejsca Święte", "Nasza Ochota". Hobby: sport.

źródło: WHO IS WHO W POLSCE. Encyklopedia biograficzna z życiorysami znanych Polek i Polaków.Tom 1. Wydanie II uzupełnione, 2003. Ralph Hübner



Ksiądz Proboszcz ma urodziny w dniu: 5 IX,
a imieniny w dniu: 12 III.


Na naszej stronie parafialnej dostępny jest też wywiad z księdzem Proboszczem nt różańca - w dziale: EXTRA / Wywiad z ks. Proboszczem nt Różańca. ZAPRASZAMY :)

Święty Grzegorz Wielki

Święty Grzegorz

LITANIA DO ŚWIĘTEGO GRZEGORZA WIELKIEGO - NASZEGO PATRONA

(ze starej strony internetowej)

...Grzegorz ( ok. 540 - 604 ), święty papież nazwany później Wielkim, to postać bardzo ważna. Jest jednym z czterech Ojców Kościoła zachodniego - obok Ambrożego, biskupa Mediolanu, Hieronima, autora Wulgaty i Augustyna. Działalność wspomnianej trójki przypada na drugą połowę IV i początek V wieku. Grzegorz urodził się sto lat później.

Kiedy w 590 r. wybrano go na papieża, nie miał nawet pełnych święceń kapłańskich. Był diakonem, mnichem, doradcą poprzedniego papieża, który wysłał go jako nuncjusza do Konstantynopola, gdzie Grzegorz dał się poznać jako skuteczny dyplomata. ...

Wybrany wzbraniał się przed przyjęciem tego urzędu, rozważając nawet ucieczkę. Jako pierwszy w historii Kościoła papież-zakonnik posługiwał się tytułem : sługa sług Bożych.

Papież Grzegorz czuł się duszpasterzem Europy... Pozyskiwał dla wiary kolejne narody, umacniał ją tam, gdzie już została przyjęta. Opracował liturgię Mszy św. i innych nabożeństw. Napisał wiele homilii, komentarzy do ksiąg biblijnych, podręcznik dla duszpasterzy oraz setki listów.

To on zapoczątkował zwyczaj odprawiania za zmarłą osobę Mszy św. przez 30 dni, dziś zwanych Mszami gregoriańskimi. Od jego imienia nazwano również śpiew chóralny, to tzw. chorał gregoriański.

Grób Grzegorza Wielkiego znajduje się w bazylice św. Piotra. Przed reformą Kalendarza Rzymskiego naszego świętego wspominano w dniu 12 marca ( i do tej pory jest tak w Kościele Prawosławnym ). Ponieważ dzień ten wypada w Wielkim Poście, w 1969 r. wspomnienie liturgiczne papieża Grzegorza Wielkiego przeniesiono na 3 września, dzień pamiątki jego konsekracji na biskupa Rzymu.

- fragmenty artykułu Joanny Petry Mroczkowskiej " Msza świętego Grzegorza ", Miesięcznik katolicki "LIST", marzec 2011

* * *

Ikonografia najczęściej przedstawia Świętego w trakcie pisania dzieł. Nad księgą albo nad jego głową umieszcza się symbol Ducha Świętego, by podkreślić, że z natchnienia Ducha Świętego powstały.

Do najcenniejszych jego dzieł należą: Dialogi, Reguła pasterzowania, Sakramentarz, Homilie i Listy. Tych ostatnich zachowało się do naszych czasów aż 852. Jest to największy zbiór epistolarny starożytności chrześcijańskiej.

( por. ks. Wincenty Zaleski , Święci na każdy dzień. Wydawnictow Salezjańskie, Warszawa 2008; s. 759 )


Z Wikipedii
(część artykułu)

GRZEGORZ I WIELKI
Gregorius I Magnus
Święty Kościoła katolickiego, papież, doktor Kościoła
Data i miejsce urodzenia ok. 540, Rzym
Data i miejsce śmierci 12 marca 604, Rzym
Okres sprawowania  590 – 604
Wyznanie chrześcijaństwo
Kościół łaciński
Inkardynacja Zakon Świętego Benedykta
Śluby zakonne 575
Diakonat 579
Sakra biskupia 3 września 590
Pontyfikat 3 września 590
 
Czczony przez kościół katolicki
  cerkiew prawosławną
Kanonizacja 604, Rzym, przez aklamację Santo subito
Wspomnienie 12 marca i 3 września (kat.),
  25 marca (praw. według kal. greg.)
 

 ! ! ! W NASZEJ PARAFII WSPOMINAMY ŚW. GRZEGORZA WIELKIEGO W DNIU: 3 IX ! ! !

Atrybuty anioł, krzyż papieski, budynek kościoła, otwarta księga, parasol, zwój, gołębica
Patron Anglii, uczniów, studentów, nauczycieli, chórów szkolnych, piosenkarzy, muzyków
Szczególne miejsca kultu Bazylika św. Piotra na Watykanie
Multimedia w Wikimedia Commons
Cytaty w Wikicytatach

Linki wewnętrzne do artykułu na temat świętego Grzegorza Wielkiego na Wikipedii (tutaj link do całego artykułu):

Spis treści


 

Nasza strona wykorzystuje pliki cookie, które można uważać za pewną ingerencję w Twoją prywatność. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, to opuść tę stronę. A jeśli się zgadzasz, to kliknij OK.
Dalsze informacje Ok